středa 20. července 2016

Caminho Português! Ale kterou cestou?

Z Porta do Santiaga de Compostela vedou 4 cesty, z nichž některé se vzájemně protínají.

Nejznámější Caminho Central vede Portugalským vnitrozemím přes Barcelos a Ponte de Lima do města Valenca na hranicích Portugalska, které dělí řeka Minho od Španělského Tui.

V Ponte de Lima se napojuje Caminho de Braga. Do Tui je možné dojít i z Caminho da Costa, pokud nechcete nebo nemůžete překročit hranici lodí. Camino da Costa vede podél pobřeží a v mnoha místech se protíná s cestou Senda da Orla Litoral, se kterou je často zaměňována. Obě překračují deltu řeky Minho lodí z Portugalského města Caminha do Španělského A Guarda a pokračují až do Redondely, kde se všechny cesty Caminho Português sbíhají.

Za městem Pontevedra je možné ještě prodloužit cestu odbočkou na tzv. Variante Espiritual, která se stáčí k pobřeží do Vilanova de Arousa.
Naše trasa Porto-Santiago se Compostela

Naše cesta začala v Portu, respektive čtvrti Matosinhos a vedla Portugalskem po trase Senda da Orla Litoral přes Povoa de Varzim, Marinhas, Viana de Castelo až do Caminha, kde kvůli opožděnému trajektu odbočujeme do vnitrozemí směr Valenca. Po mostě mezi Valenca a Tui přecházíme do Španělska a pokračujeme po Caminho Central přes města Mós, Pontevedra, Caldas de Reis do Santiaga.

Celkem 10 dní cesty pak ještě sama doplňuji procházkou ze Cee do Finisterre a končím v Muxia.

O volbě trasy, startovního bodu i průběhu trasy až jindy. Nicméně již tady můžu prozradit, že nic nebylo plánováno a cesta opravdu vedla nás, místo abychom my si určovaly a plánovaly její průběh.

O existenci Senda da Orla Litoral se dozvídáme až třetí den, do té doby žijeme v domnění, že kráčíme po Caminho da Costa, která je v česky dostupných pramenech líčena jako pobřežní trasa z Porta. 

Ostatně česky psaných informací o Caminho Português mnoho není a i proto vzniká tento blog.
Pobrobné praktické informace zde 

Bom Caminho!