neděle 11. září 2016

Svatojakubská mušle

Několikrát jsem již zmínila Svatojakubskou mušli, ale zatím jsem tento symbol nevysvětlila. Nejlépe to však vystihne citace z Wikipedie:

"Symbolem poutníků putujících do Santiaga de Compostela je svatojakubská mušle. Původ mušle pochází z legendy, podle které portugalský rytíř stál v blízkosti přístaviště, kde stála loď, která přivezla ostatky svatého Jakuba do Španělska. Když jeho kůň viděl podivuhodný a světlý třpyt, který dopadal z hvězd na apoštola, byl z pohledu tak vyděšený, že skočil do vody a vzal s sebou do hlubin i rytíře. Rytíř byl zachráněn a vytažen na palubu. Zachránci plni úžasu viděli, že jeho tělo bylo zcela pokryto svatojakubskými mušlemi. Existují i další legendy, které se váží ke Svatojakubské mušli. Všechny mají v podstatě stejnou předlohu příběhu, totiž svatým Jakubem zázračně zachráněné lidi."

Svatojakubská mušle, památník v lese mezi Redondelou a Pontevedrou


Symboly Poutníků jsou kromě Svatojakubských mušlí i hůl, klobouk, plášť a tykev, dříve užívaná jako nádoba na vodu. Občas potkáte někoho respektujícího celý tento oděv, i my ho potkaly. Ale většina Poutníků dnes u sebe nosí jako svůj symbol právě Svatojakubských mušli, pověšenou na batohu nebo menší na krku.

Svatojakubská mušle se španělsky řekne la concha a kromě značení ji potkáváte každým okamžikem všude podél cesty.

Moje mušle si ke mě našla cestu sama, mnozí ji dostanou darem od jiných Poutníků. Většinou si ji však můžete koupit na začátku nebo v průběhu cesty. Třeba tu s namalovaným červeným mečem la espada, symbolem Svatojakubského řádu.Žádné komentáře:

Okomentovat