středa 28. prosince 2016

Camino říjen_den osmý

11.10.2016
Vilanova de Arousa - Pontecesures - Teo
Legenda praví, že po umučení Sv. Jakuba v Jeruzalémě roku 44 vypustili  jeho následovníci jeho ostatky v loďce na moře, aby nebylo zneuctěno. Loďka vedená anděly doplula až do města Padrón ve Španělsku, kde Jakub šířil křesťanství. Odtud ho jeho následovníci donesli až do místa, které dalo vzniknout městu Santiago de Compostela. Historický výklad praví, že jeho ostatky tam byly přeneseny mnichy v 8. století, aby byly uchráněny před Saracény.11.10.2016_Ria Arousa
Právě na legendě o cestě po vodě do Padrónu, je založena třetí etapa Variante Espirituel. Ač o den delší a lehce haněná pro účel pozvednout turistický ruch, nabízí Variante Espirituel alternativu na přeplněném a celkem nezajímavém úseku Camino Portugués mezi Pontevedra a Pontecesures.11.10.2016_Ria ArousaRozhodla jsem se tudy jít v říjnu pro změnu a pro srovnání, navnaděna poutavým vyprávěným Američanů, kteří tudy šli v květnu. Ani jednou jsem nezalitovala a zcela určitě bych znovu dala přednost této trase před klasickým úsekem Camina. Žádné závody poutníků, více cest lesem, zajímavý profil, kláštery a na závěr cesta lodí „Ruta Marítima del Mar de Arousa y Río Ulla“.

11.10.2016_Ria Arousa

Ano, není to vůbec poutnické. Kdybych šla první Camino, cítila bych to jako porušení pravidel. Jenže podruhé už víte, už jste to pěšky ušli, už jste došli do cíle...a díváte se na to nepatrně jinak. Jdete pro tu cestu a někdy k ní patří i cesta lodí. Kdo nechce používat dopravní prostředek, může samozřejmě z Vilanova de Arousa do Pontecesures jít pěšky.

11.10.2016_Rio Ulla
My si však kupujeme den předem v albergue lístek na loďku, která odjíždí v 9 ráno. Dostaneme varování, že bude zima. Oblékneme si téměř vše, co máme, ale když vidím otevřený nafukovací člun, je mi jasné, že po hodině na něm budeme jako rampouchy. Člun je pro 8 lidí a jedeme skoro všichni, krom Ira a záhadného poutníka bez batožiny. 


11.10.2016_Rio UllaNejprve projíždíme Riá Arousa, zátoku plnou sádek na mušle, na kterých jsme si večer tak pochutnávali. Australan vedle mě ukazuje na mraky na kopcích a vyhrožuje deštěm. Slunce vychází mezi nimi a dělá na vodě neuvěřitelnou podívanou. Riá Arousa přejde do Río Ulla, cestou míjíme 17 křížů a pozůstatky Torres de Oeste. Mraky se protrhávají, slunce vyšlo.

11.10.2016_Rio Ulla Do Pontecesures dojedeme zmrzlí a jdeme rovnou na čaj do prvního baru při cestě. Odtud je to 25km do Santiaga, což by nebyl problém zvládnout, ale dnes chceme pouze do Teo. V Padrónu se podíváme na trh a pak už je cesta opět hrou na vyhýbání se hlavní silnici a několik stovek metrů i podél ní. V květnu nám tento úsek připadal nekonečný a nezajímavý. Vytržením je snad jen uzounká cestička starou vesnicí, kdy máte dojem, že jdete někomu přímo po dvoře. Nebo kouzelné schránky na chleba hned vedle těch poštovních, do kterých pekař denně rozváží pečivo.
11.10.2016_Rio Ulla


Po pár kilometrech se začneme předhánět s poměrně velkou nesourodou skupinou a začnu mít obavu o střechu nad hlavou. Napočítám jich 8 a když připočtu další, které jsme minuly, začnu zrychlovat. Popohání nás i počínající mrholení, ale při těch závodech se nechci nikde schovávat a čekat až to přejde. Před Teo u baru potkáváme "naše" dva Němce a Australana, kteří se nemohou rozhodnout, za tu chtějí zůstat nebo dojít až do Santiaga. Další tři důvody zrychlit, v Teo je jen 28míst.


11.10.2016_Padrón
  


Přijdeme tam promoklí a na naše poměry nezvykle brzo. Po nás už zbude jediné volné místo. Zbytek dne prší a my se jen regenerujeme. V baru na kopečku nad albergue spojíme oběd se svačinou, kávou a večeří v jednu velkou hostinu a pak už jen očekáváme náš poslední den.


11.10.2016_Svatojakubské mušle jako fasádní obklad


 
 

Albergue Teo
Albergue de peregrinos de Teo
mapa
municipal, 28 míst, 6 euro

Žádné komentáře:

Okomentovat