neděle 4. prosince 2016

Camino říjen_den třetí

6.10.2016
Baiona - O Freixo

Probouzíme se do krásného rána v letovisku Baiona a užíváme si ho téměř do pozdního dopoledne.
S vidinou cesty výrazně kratší než včera pozvolna snídáme, kocháme se výhledem na přístav, hrad a zajdeme do infocentra pro razítko a mapu.

6.10.2016. přístav Baiona


Kolem delty Rió Miňor dojdeme až na románský most Ponte románica da Ramallosa. Pár set metrů nad ním je albergue municipal A Ramallosa (mapa). Ubytovat se tu však nehodláme, jen si dáme razítko do credencialu a ptáme se na albergue v O Freixo, o které není moc informací. Funguje relativně krátce na jedné z několika cest přes Vigo. Ochotná hospitaleiro nám předá telefoní číslo a doporučí zamluvit si tentokrát nocleh předem. S minimální španělštinou si na telefonát netroufám, a tak zasílám sms v angličtině a lámaný fragment španělsky. Do hodiny mi hospitaleiro volá a neúnavně se se mnou snaží domluvit po svém. Opakuji střídavě si, no a no comprendo a asi se ve výsledku domluvíme, že nás tři dnes do večera očekává.6.10.2016 Ponte románica da Ramallosa

Tušíme, že za A Ramallosa musíme dávat pozor, protože přes Vigo a kolem něho se rozchází několik různých cest. Mnoho poutníků statisícové Vigo radši projíždí autobusem, aby nemuseli procházet průmyslovými částmi a vyhnuli se potížím s hledáním ubytování. Snad i proto místní příznivci Svatojakubské cesty vyznačili cestu přes O Freixo a zřídili tam albergue. U lékárny (mapa) vidíme upozornění na odbočku a mapku, kterou lze nahrát přes qr kód i do telefonu. Pouze si ji přefotíme a spoléháme na to, že odbočku nemůžeme minout. Za pár set metrů se tak místo žluté šipky chytáme žluto bílých pruhů, podobných těm na Senda orla litoral. Stoupáme lesem kolem archeologických nalezišť, cesta je konečně po dlouhé době jiná než asfalt a kostky, jenže brzo se značení začne měnit a hlavně množit do různých barev, až zjistíme, že jsme zase v háji. Doslova, v borovém.  Cesta je to krásná, směr v celku podle gps dobrý, ale evidentně nejdeme po té značce, po které bychom měli.

6.10.2016 v borovém háji s výhledem na Vigo


Snažíme se řídit dle nafocené mapy a gps určit směr. Zeptat se není koho, už dlouho jsme nikoho nepotkali. Nakonec zastavujeme dva cyklisty a snažíme se nějak domluvit. Křižují se, že do O Freixo je to přes šílený kopec a ani cestu nedokáží popsat. Vzápětí narazíme na celý cyklistický oddíl Club ciclista Coruxo na okraji vsi Fragoselo. Cyklisti všech věkových skupin se snaží vymyslet, jak se dostat pěšky do O Freixo, což se zdá být nadlidským úkonem.Varují nas, že brzo přijde tma, že je to daleko a do šíleného kopce a že to za světla nemůžeme zvládnout. O žádné šipce něvědí.
Nakonec nám ukáží, co je galicijská pohostinnost a sám presidento klubu si nás bere jako svůj denní úkol téměř až domů. Až po dvou hodinách družby, kdy si nohy ruce stále máme co sdělit, se dozvídáme, že se jmenuje Angel.

Někdy jste prostě tak v háji, že se vám do cesty připlete anděl a zachrání vás. Ikdyž si ani sami ještě nejste vědomi toho, že to potřebujete. Albergue O Freixo
5-10 míst, radši zamluvit předem
tel. 00
mapa

Žádné komentáře:

Okomentovat